Sencha, a népszerű

Az japán teatermelés mintegy 80%-át teszi ki a sencha minden évben. Ebben a bejegyzésben felderítjük, miért is ilyen populáris ez a tea a felkelő nap országában.

Fotó: Tom Vining

Fotó: Tom Vining

Szedési szezonok

Az előállított sencha minősége, egyúttal ízvilága is, nagyban függ az ültetvény lokációjától és a betakarítási szezontól.

  • Ichibancha

    Az első szedés, amit shincha-nak, azaz új teának is neveznek. Kiemelkedően friss, és édeskés íze miatt az előállított tea a legjobbnak van elkönyvelve Japánban, egyúttal a legdrágább és legritkább is. Április-május környékén szedik le, területtől függően, a melegebb, déli tájakon kezdve. Eme első szedésű zöld tea különleges íze főként annak köszönhető, hogy a téli hibernációból kora tavasszal felébredő növényekből a rövid, még hűvösebb nappalok során lassú növekedéssel kihajtó, új leveleket szedik le, amik ezalatt az idő alatt, és a még télről elraktározott anyagokat felhalmozva magas íz koncentrációval, avagy umami-val rendelkeznek.

  • Nibancha

    Második, június végi szedés. Az ekkor elszedett levelek a melegedő időjárásnak és a hosszabb nappaloknak köszönhetően gyorsabban növekednek, így kevésbé “ízesek”, mint az első szedésű senchák.

  • Sanbancha

    Harmadik, vagyis augusztus közepi szedés. Kissé fanyarabb ízek, mint az első kettő szedésből származó teáknál.

  • Yonbancha

    Negyedik, vagy késő szeptemberi szedés, ami keserűbb, fanyarabb teákat eredményez. Nem minden senchát termelő ültetvény megy végig mind a négy szedésen, de minden bizonnyal az első és a második számít leginkább.

Feldolgozás

A sencha egy “napon növesztett” típus, tehát nem árnyékolják mesterségesen leszedés előtt, a matcha feldolgozásával ellentétben. Ugyanúgy gőzöléses technikával dolgozzák fel azonban. Ha érdekel, miért kulcsfontosságú a gőzöléses technika, vagy az árnyékolás némely japán zöld teák feldolgozási folyamataiban, olvasd el összefoglaló írásunk a japán teákról.

A senchákat legtöbbször tea keverékként adják el. Ennek az az oka, hogy Japánban viszonylag kevés különböző fő tea fajta létezik, amit azzal ellensúlyoznak, hogy ezekből különböző módon elkészítve, rengeteg féle tea keveréket hoznak létre.

Fotó: zoo_monkey

Fotó: zoo_monkey

Érdekességek

A Fukamushi senchát érdemes megemlíteni, mint különlegesség. Ezt a teát a konvencionális senchához hasonlóan állítják elő azzal a különbséggel, hogy kétszer-háromszor hosszabb ideig gőzölik a leveleket. Ettől egy édesebb, kevésbé fanyar íz világot képvisel a senchák között.

Kedvenc sencháink

A nálunk kapható senchák közül ezt a natúr, erős, BIO Japán Senchát emelnénk ki, mely kiválóan alkalmas ennek az íz világnak a felfedezésére.

Neked melyik Senchánk ízlik a legjobban? Oszd meg velünk a facebook-on!

Previous
Previous

A japán teákról

Next
Next

Hogyan készül a matcha?